Tipy a triky

Rosenie okien v zimnej záhrade

Rosenie okien nechce mať žiadny užívateľ zimnej záhrady. Tento nepríjemný jav zvyšuje vlhkosť vzduchu a môže mať za následok zatekanie alebo tvorbu plesní. Je dôležité vedieť ako a prečo k nemu dochádza a ako tomu účinne zabrániť.

K roseniu okien v zimnej záhrade dochádza vtedy, ak je teplota vzduchu medzi vonkajším a vnútorným prostredím odlišná. Čím vyššia je teplota vzduchu, tým viac vodnej pary može prenášať. Pri ochladení vzduchu pod určitú teplotu (nazývaný aj ako rosný bod), vodná para sa sa vylučuje v podobe kvapiek na chladnejšom povrchu, napríklad na skle.  

Je možné zabrániť vzniku rosenia okien v zimnej záhrade? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré je možné kombinovať poďla možností:

Vetranie 

Najjednoduchším a najlacnejším spôsobom je pravidelnosť a interval vetrania na zníženie vlhkosti vzduchu v zimnej záhrade. Odporúčaná doba vetrania je minimálne dvakrát denne a to v ranných a večerných hodinách po dobu 5 až 10 minút. Vetraním by ste mali docieliť úplnou výmenou vzduchu v celom priestore zimnej záhrady.

Vykurovanie

Správnym vykurovaním zimnej záhrady docielite zvýšenú povrchovú teplotu skla, ktorá zabraňuje kondenzácií vody. Ideálna teplota, ktorú by ste mali udržovať je 22 °C. Aby sa zabránilo vysokým vykyvom teplôt vykurovanie by malo byť rovnomernné a nepretržité.

Odvlhčovanie

Pri vysokej vlhkosti vzduchu v zimnej záhrade je vhodné si zaobstarať špeciálne zariadenie na odvlhčovanie vzduchu ako sú napríklad: odvlhčovače, klimatizácie alebo lapače vlhkosti. Tieto typy zariadení sú efektívne na odstránenie prebytočnej vodnej pary z ovzdušia a zároveň vzduch čistia a sušia.

Kvalitná konštrukcia

Roseniu okien v zimnej záhrade je možné predchádzať aj výberom kvalitnej konštrukcie, ktorá zabezpečuje dobrú izoláciu a prevetrávanie. Jedným z najdôležitejších parametrov je výber materiálu ako napríklad hliníka, ktorý je svojou pevnosťou odolný voči poveternostným podmienkam. Nie menej dôležitý je aj výber kvalitného skla, ktoré má nízku prestupnosť tepla a vysokú odolnosť proti oroseniu. Polykarbnátové sklo s 5 komorami a fóliou proti oroseniu je viac ako ideálnou voľbou pre zimnú záhradu.

Rosenie okien v zimnej záhrade sa dá minimalizovať pri dodržiavaní určitých zásad a investície do kvalitnej konštrukcie. Zabezpečite si nielen krásny výhľad ale aj zdravú a príjemnú klímu vo svojej zimnej záhrade.

Vypracujeme Vám nezáväznú cenovú ponuku na mieru.

Zvyčajne odpovedáme do 48 hodín.

Dopytový formulár

  Meno Priezvisko
  E-mail
  Telefón
  Typ zasklenia
  Vaša správa
  Priložiť návrh

  Max. 10 mb, format súborov pdf, jpg, jpeg, png, doc, docx, odt, zip, rar

  This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

  Potrebujete pomôcť?

  Kontaktujte nás

  Kontaktovať