Zaujímavosti

Rozdiel medzi balkónom a lodžiou

Balkón alebo lodžia - čo máte k dispozícii vo vašom byte? Viete čím sa rozlišujú? Nie je to len otázka slovnej zásoby, ale aj architektúry a zasklenia.

V tomto článku vám opíšeme a ujasníme ako sa rozlišujú tieto dva typy vonkajších priestorov a aké sú ich vyhody a nevýhody.

Balkón je vysunutá konštrukcia presahujúca pôdorys budovy a je z otvorená z troch strán. Môžeme ho špecifikovať ako pochôdzny priestor prepojený s miestnosťou dverami alebo oknom. Zábradlie je bežnou súčasťou balkónu, ktorá zvyšuje jeho bezpečnosť a krásu. Umiestenie balkóna môže byť rohové ale na bočnej strane budovy. 

Lodžia oproti balkónu je zapustená konštrukcia. ktorá je súčasťou pôdorysu budovy, ktorá je aspoň z dvoch strán chránená bočnými stenami. Bežnou súčasťou lodžie je zábradlie kvôli bezpečnosti a estetike. Umiestnenie lodžie je podobné ako v prípade balkóna. 

Pochôdzny priestor, ktorý je súčasťou pôdorysu budovy, je lodžia, a ktorý nie je, je balkón. To je hlavný rozdiel medzi nimi z tohto porovnania. Aj takýto rozdiel má vplyv na zasklenie takýchto priestorov, ktoré zvyšujú funkčnosť a komfort.

Pod pojmom zasklenie balkóna znamená, že sa zasklievajú všetky tri strany, ktoré sú otvorené. Pri lodžií sa zasklieva lenjedna a to predná strana, ktorá je otvorená. Poznáme dva typy zasklenia a to: rámové a bezrámové. Výhodou zasklenia je zlepšenie tepelnej a zvukovej izolácie, zvýši sa ochrana pred poveternostnými vplyvmi, prachom a hmyzom, zväčší sa bezpečnosť a estetika, a predĺži sa sezóna využívania balkónu alebo lodžie.

Cena zasklenia

Cena zasklenia je rozdielna keďže balkón sa zasklieva z viac strán a a musí sa zabezpečiť väčšia stabilita a odolnosť konštrukcie. Preto je zasklenie balkóna finančne náročnejšie. Zasklenie lodžie je zvyčajne jednoduchšie a lacnejšie pretože sa zaskleiva len jedna strana.

Balkón a lodžia vám poskytne priestor na relaz, oddych, pestovanie rastlín, skladovanie vecí a v neposlednom rade je  príjemným doplnkom bytu. Jediný viditeľný rozdiel je v tom či je alebo nie je súčasťou pôdorysu budovy, čo ovplyvňuje aj ich zasklenie.

Ak ste sa rozhodli pre zasklenie balkóna alebo lodžie je porebné myslieť na kvalitný a spoľahlivý systém, ktorý vám zabezpeči dlhodobú spokojnosť a pohodu.

Vypracujeme Vám nezáväznú cenovú ponuku na mieru.

Zvyčajne odpovedáme do 48 hodín.

Dopytový formulár

  Meno Priezvisko
  E-mail
  Telefón
  Typ zasklenia
  Vaša správa
  Priložiť návrh

  Max. 10 mb, format súborov pdf, jpg, jpeg, png, doc, docx, odt, zip, rar

  This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

  Potrebujete pomôcť?

  Kontaktujte nás

  Kontaktovať