Tipy a triky

Ako sa starať o posuvné systémy dverí a predĺžiť ich životnosť

Posuvné systémy dverí sú praktickým ale aj estetickým riešením, ktoré vám umožňuje efektívne využívať priestor v dome. 

Posuvné systémy dverí vám tiež prinesú množstvo výhod, ako je napríklad úspora energie. Avšak aby ste mohli tieto výhody využívať co najdlhšiu dobu je potrebné sa o ne správne starať. V tomto článku vám priblížime ako môžete predĺžiť ich životnosť.

Pravidelná kontrola a nastavenie

Najdôležitejšia časť údržby posuvného systému je pravidelná kontrola a nastavenie. Takáto kontrola je potrebná minimálne raz ročne alebo podľa potreby ak sa vyskytnú nejaké problémy. Pri kontrole by ste mali skontrolovať, či sú všetky súčiastky v dobrom stave, či nie sú poškodené alebo opotrebované. Kontrolu si vyžadujú aj všetky skrutky, matice, a kolíky či sú pevne utiahnuté, a či sú všetky tesnenia a kefy čisté a neporušené. V prípade, že narazíte poškodenú súčiastku alebo nespĺňa funkciu mali by ste ju čo najskôr vymeniť alebo opraviť.

Nastavenie posuvných systémov dverí spočíva v tom že sa zabezpečí, aby sa dvere otvárali a zatvárali hladko, rovnomerne a bez zasekávania. Nastavenie sa vykonáva náradím ako sú: špeciálne skrutkovače, kľúče alebo imbusov, ktorými sa upravuje výška, šírka, a hĺbka posuvných panelov. Tieto nastavenia sa neodporúčajú vykonávať podľa návodu ale odborníkom.

Čistenie a mazanie

Ďalšou dôležitejšou časťou údržby posuvných systémov je čistenie a mazanie pohyblivých častí. Čistenie sa odporúča v intervale raz za mesiac alebo častejšie ak sú dvere vystavené veľkej záťaži alebo nečistotám. Pri čistení by ste mali používať mierne čistiace prostriedky a mäkkú handru alebo špongiu. Silné chemikálie, abrazívne prostriedky alebo drsné nástroje by ste mali vyhnúť, pretože by mohli poškodiť povrch alebo zničiť tesnenia. Pri čistení by ste mali dávať pozor, aby ste nezanechali žiadne zvyšky čistiaceho prostriedku alebo vody na dverách, pretože by mohli spôsobiť koróziu, alebo plesne. 

Mazanie sa odporúča raz za pol roka alebo podľa potreby. Pri takomto servisovaní by ste mali využívať produkty nato určené. Mazivá je nutné aplikovať na všetky pohyblivé časti ako sú pojazdy, dorazy, príruby, alebo zámky. Mazanie zabezpečí hladký a tichý chod dverí a predĺži ich životnosť.

Povrchová úprava a ochrana

Nie menej dôležitou súčasťou servisovania posuvných dverí je povrchová úprava a ochrana. Povrchová úprava spočíva v tom, že sa okná a dvere ošetria špeciálnymi prípravkami, ktoré im dodajú lesk, farbu, alebo iný efekt. Povrchová ochrana sa vykonáva podľa typu materiálu z čoho sú vyrobené. Ochrana spočíva v tom, že sa dvere chránia pred extrémnymi poveternostnými vplyvmi, ako sú silný vietor, mráz, sneh, alebo slnko. Ochrana sa vykonáva pomocou rôznych príslušenstiev ako sú: rolety, žalúzie, markízy, alebo závesy. Ochrana zabezpečí, že dvere nebudú poškodené, alebo deformované a že budú mať stabilnú teplotu a vlhkosť.

Vypracujeme Vám nezáväznú cenovú ponuku na mieru.

Zvyčajne odpovedáme do 48 hodín.

Dopytový formulár

  Meno Priezvisko
  E-mail
  Telefón
  Typ zasklenia
  Vaša správa
  Priložiť návrh

  Max. 10 mb, format súborov pdf, jpg, jpeg, png, doc, docx, odt, zip, rar

  This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

  Potrebujete pomôcť?

  Kontaktujte nás

  Kontaktovať