Tipy a triky

Rýchly a jasný sprievodca vykurovaním zimnej záhrady

Ak ste vynaložili svoje úspory, úsilie a energiu, čas a peniaze na výstavbu zimnej záhrady alebo ste si kúpili dom, ktorý ju už má, je len prirodzené a pochopiteľné, že ju chcete využívať na maximum.

Vykurovanie zimnej záhrady

Samozrejme, že počas letného obdobia sa vykurovanie zimnej záhrady postará prakticky samo o seba. Funguje ako skleník pripevnený k vášmu domu, takže by si mal udržať dostatok tepla, keď svieti slnko. Ale v zime a počas chladnejších večerov počas leta a jesene je príliš veľa zimných záhrad dlho prázdnych a nevyužitých, čo je naozaj len plytvaním miestom. Na najbližších riadkoch vám poskytneme niekoľko tipov, ako si môžete užiť priestor zimnej záhrady počas celého roka.

Prečo je v mojej zimnej záhrade taká zima?

Ako sme v úvode napísali, úroveň teplôt vo vašej zimnej záhrade variuje v závislosti od ročného obdobia. Ak nemáte dostatočnú izoláciu a prítomný kvalitný zdroj stáleho tepla, je veľmi nepravdepodobné, že by ste si tento priestor mohli užívať väčšiu časť roka. Čo je naozaj škoda, pretože daný priestor má svoj potenciál využívania celoročne. Okrem ročného obdobia a kvality vykurovania sú však v hre aj iné faktory, ktoré ovplyvňujú teplo. Dôležitá je izolácia zimnej záhrady – existuje niekoľko spôsobov, ako môžete lepšie odseparovať priestor zimnej záhrady, vďaka čomu bude útulnejšia a pohodlnejšia na užívanie. Proti chladu a zime môžete využiť aj rôzne žalúzie pre zimné záhrady. Tmel proti prievanu taktiež zlepší termoizloačné vlastnosti.

Teplotu v tomto priestore ovplyvňuje aj poloha zimnej záhrady. Severne orientované zimné záhrady majú najviac prirodzeného svetla ráno, kým na južne orientované svieti slnko popoludní a podvečer. Zimné záhrady orientované na východ a západ majú tendenciu byť večer chladnejšie. Výrazný vplyv na teplotu priestoru má konkrétne zasklenie zimnej záhrady. Niektoré typy presklenia lepšie chránia pred chladom ako iné. Techniky energeticky účinného zasklievania sa za posledných roky výrazne zlepšili a posunuli dopredu, takže je k dispozícii množstvo variant, ktoré vám pomôžu udržať príjemnú teplotu.

Konkrétne typy na vykurovanie

Zimné záhrady majú jedinečné požiadavky na vykurovanie. Tie si vyžadujú špecifické riešenia. Vďaka ich sklenenej konštrukcii, veľkému počtu vonkajších stien a vysokých stropov môže teplo rýchlo unikať. V skutočnosti teplo uniká osemkrát rýchlejšie cez okná zimnej záhrady s dvojitým zasklením ako cez bežnú stenu. Je rozumné a praktické tomuto úniku čo najúčinnejšie zamedziť. Výber vhodného vykurovania vôbec netreba podceniť. Dôležité je tiež dodržiavanie niekoľkých jednoduchých a konkrétne zacielených krokov na zachytenie tepla zo slnka. Patrí medzi ne zaistenie zatvorenia okien a vetracích otvorov zimnej záhrady pred súmrakom alebo používanie predokenných žalúzií. To všetko môže pomôcť energetickej účinnosti zimnej záhady, ale aj iných presklených priestorov. Využiť môžete aj elektrické ohrievače alebo radiátory, ktoré predstavujú rýchlu a jednoduchú možnosť. Sú dostupné v rôznych tvaroch, veľkostiach a štýloch, vrátane nízkoúrovňových a kompaktných modelov, ktoré nezaberajú veľa priestoru na stene alebo podlahe. Zahrejú sa pomerne rýchlo a pri ochladzovaní premieňajú všetku svoju elektrickú energiu na teplo.

Takto sa stávajú účinnejším a dokonca cenovo výhodnejším alternatívami vykurovania v zimných záhradách. Riešením je aj podzemný spôsob vykurovania. Vtedy je radiátor umiestnený pod úrovňou podlahy. Vo väčšine prípadoch býva zakrytý mriežkou, cez ktorú prúdi horúci vzduch hore. Aj podlahové kúrenie je dobrou voľbou na vykurovanie zimnej záhrady, pretože je diskrétne a poskytuje stabilný tok tepla. Klimatizácia môže v lete slúžiť na ochladenie, ale v zime je účinná a použiteľná na udržanie tepla. Pre niekoho predstavuje štýlové riešenie využitie kachlí a piecok, pričom však treba dbať na dodržiavanie bezpečnosti. Ako sami vidíte možností je naozaj viacero. Treba zvážiť konkrétnu situáciu, aby ste si s príchodom chladnejších dní mohli stále vychutnať pohodu v zimnej záhrade.

Vypracujeme Vám nezáväznú cenovú ponuku na mieru.

Zvyčajne odpovedáme do 48 hodín.

Dopytový formulár

    Meno Priezvisko
    E-mail
    Telefón
    Typ zasklenia
    Vaša správa
    Priložiť návrh

    Max. 10 mb, format súborov pdf, jpg, jpeg, png, doc, docx, odt, zip, rar

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

    Potrebujete pomôcť?

    Kontaktujte nás

    Kontaktovať